З давніх часів людство хвилювало питання: «чи говорить правду ця людина?».
Питання детектор брехні – відповіді на цей питання були, є і будуть дуже важливими з наступних причин:
Перевірка на детекторі брехні – чи можемо ми довіряти цій людині?
Детектор брехні перевірка – чи можемо ми довіряти інформації, отриманої від цієї людини?
Питання на детекторі брехні – наскільки правильним буде рішення, прийняте на основі отриманої інформації?
Перевірка на детекторі брехні – чи досягне людина поставлених цілей?
Перевірка на поліграфі – винен чи ця людина в те, що сталося?
Детекція брехні, або психофізіологічне дослідження з використанням поліграфа, – процес, в якому задіяні три «учасника»: апарат-поліграф, фахівець-поліграфолог і випробуваний.
Перевірки коректності методу, які раз у раз влаштовуються в різних країнах, в тому числі незалежними експертами, показують результат в межах від 80 до 95%.
Що стосується кадрових перевірок, робота поліграфолога з замовником будується за наступною схемою. Спочатку проводиться зустріч з керівником і відзначаються все «чинники ризику», за якими передбачають влаштувати тестування персоналу. Досвідчений керівник зазвичай уявляє собі, які існують загрози для його бізнесу і на чому підприємство може втрачати гроші.
Безпосередня робота з «тілом», як виражаються поліграфологи, триває від одного до трьох годин. Співробітника просять підписати заяву про добровільну згоду на проведення дослідження. Все-таки, за Конституцією не можна примушувати людину свідчити проти самого себе. Так що відмовитися можна – або зовсім, або на якомусь з етапів тестування.
При розслідуванні конкретних фактів крадіжок і розкрадань на фірмі досвідчений фахівець-поліграфолог може гарантувати результат 95-99% за умови, що зловмисник знаходиться серед тестованих.
У кадровій роботі детектор брехні можна використовувати двояко: влаштовувати скринінг претендентів при прийомі на роботу і проводити планові перевірки чинного персоналу за такими чинниками ризику, які визначає керівник підприємства.